Maria Khoreva na fotke od Darian Volkovej

@marachok balerína dobyla svet pomocou Instagramu

Len máloktorému študentovi sa podarí dostať do celosvetového povedomia tak, ako študentke Akadémie A. Vaganovej v Petrohrade Marii Khoreve alias @marachok. Mladá talentovaná a mimoriadne disponovaná tanečnica, ktorá patrí k tým, čo nezanedbali potenciál sociálnych sietí a preslávili sa pomocou Instagramu.

Pomocou Instagramu dobyla svet – kto je balerína @marachok?

@marachok, originálnym menom Maria Khoreva je jednou z baletných hviezd Instagramu. Dalo by sa povedať, že to celé začal tanečník ruského pôvodu Daniil Simkin. Patril medzi prvých, ktorí začali používať sociálne siete na prezentáciu svojej profesie. Jeho posty sú nielen tanečne zaujímavé, ale odhaľujú aj veľa z jeho hravej osobnosti. Inšpiroval mnoho ďalších tanečníkov po celom svete, a okrem hviezd ako Misty Copeland či Roberto Bolle dnes využívajú sociálne siete aj mladší tanečníci. Hoci k nám tento fenomén bezplatnej reklamy ešte úplne nedorazil. Z Baletu SND je na sociálnych sieťach mimoriadne aktívny demi sólista Baletu SND Viacheslav Kruť z Ukrajiny @krut_dancer_. Len málokomu sa však podarí zaujať toľko ľudí ako mladej Ruske, ktorú sleduje 195.000 ľudí.

K baletu sa dostala vďaka rytmickej gymnastike

Tej sa začala @marachok venovať už ako trojročná. Tvrdí, že gymnastika je výbornou formou prípravy pred štúdiom klasického baletu, pretože vás naučí disciplíne a získate potrebnú silu a flexibilitu. Khorevu to však ťahalo k tancu, a tak sa rozhodla študovať na Vaganovej akadémii – najprestížnejšej škole v Rusku. Tancom trávi 6 až 8 hodín denne. Vo voľnom čase sa venuje najmä strečingu. Zároveň si dáva záležať na špeciálnych cvikoch, ktoré jej pomáhajú ku svalovej regenerácii a súčasne pri nich precvičuje iné svalové skupiny a predchádza tak zraneniam.

Fyzické dispozície človek neoklame

Khoreva má snáď všetko, čo sa od baleríny očakáva – krásne chodidlá, dlhé nohy, prekrásne línie tela. Ako sa sama vyjadrila, dlhé línie sú jej najväčšou devízou, hoci sa o ne nijako nepričinila, ale má ich geneticky po rodičoch.

„Bez rodičov a bez ich bezpodmienečnej lásky a podpory by som nikdy nedokázala napredovať a zlepšovať sa.“

Najlepšiu radu do života vraj dostala od mamy, ktorá jej povedala, že môže robiť  čokoľvek, ale bez fanatizmu.

Prečo Instagram?

Instagram je najmä vizuálnym komunikačným kanálom, a preto je pre tanečníkov skvelou formou sebaprezentácie. Za pomoci pekných fotografií a videí môžu „divákov“ pozvať do svojej každodennej rutiny na tréningy, zdieľať skúsenosti s trénovaním svalstva či rekonvalescenciou po úrazoch. Minulý rok Khoreva prekonala náročné zranenie a priznala sa, že jej najväčšou slabinou sú momentálne skoky a že doteraz bojuje so strachom z ďalšieho podobného zranenia. Verejné príspevky slúžia ako priestor, kde sa môžete o niečo podeliť s ďalšími ľuďmi, ktorí majú podobnú skúsenosť, ale môžu byť súčasne inšpiráciou pre tanečníka, ktorý niekde leží v depresii kvôli zraneniu.

Luskáčik a cesta do Viedne

Pre followerov Marie Khorevy sa Vianoce niesli v duchu Luskáčika – v balete stvárnila titulnú úlohu. Zaujímavé bolo, že len pár dní predtým sa Vaganova vrátila z Viedne, kde vystupovala s baletom Luskáčik vo Wiener Staatsballet. Išlo o aktivitu Nikolaja Tsiskaridzeho, ktorý sa snaží udržiavať väzby a dobré vzťahy VGA s dôležitými divadlami Európy. V mladej tanečnici zrejme vidí potenciál, keďže aj on postuje videá, na ktorých tancuje.

Počúvaj svoje telo

To sa @marachok, teda Maria Khoreva, naučila už počas štúdia a radí to aj mladším tanečníkom.

„Najdôležitejšie je počúvať svoje telo, pretože ono najlepšie vie, čo potrebuje. Niekedy je efektívnejšie si jeden pohyb predstaviť, než ho 1.000× zopakovať. Niekedy je to naopak. Najdôležitejšie je byť v kontakte so svojím telom a nezabúdať ho počúvať,“

Uviedla pod jedným zo svojich príspevkov na sociálnej sieti.

Maria Khoreva @marachok  – meno tejto tanečnice by sme si mali zapamätať. 

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka