Umenie pre život: Galakoncert baletu na podporu onkológie

Balet Slovenského národného divadla v spolupáci s Národným onkologickým ústavom pripravuje ďalší ročník projektu pod názom Umenie pre život. Tanečný galavečer sa uskutoční v piatok 22. októbra 2021 o 18.00 hod. v novej budove SND.

O čom je Umenie pre život?

Ambíciou podujatia Umenie pre život, ktoré iniciuje Národný onkologický ústav/NOÚ spolu s prvou baletnou scénou, je upozorniť na problematiku prevencie a liečby onkologických ochorení. Názov Umenie pre život vychádza z filozofie Umenie liečiť a umenie pomáhať. Galavečer má charitatívny charakter s cieľom podporiť aktivity NOÚ zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na rozvoj pracovísk ústavu.

„…dnes viac než kedykoľvek predtým cítime potrebu obnovy „diela“, ktoré spája dva svety – zdravotnícky a pacientsky. Navyše do našich životov, osobných aj pracovných, zasiahol vírus, ktorý otriasol svetom doteraz nevídaným spôsobom. Vírus, ktorý upozornil na našu zraniteľnosť, krehkosť našich vzťahov, vyzdvihol potrebu priateľstva, solidarity i súcitu. Práve teraz je ten správny čas obnoviť tradíciu podujatia Umenie pre život. Umenie vyjadriť láskavý prijateľný súcit, ktorý k pacientom prichádza po špičkách… tak ako jedinečné umenie baletu“, uvádzajú okrem iného v programovom bulletine za NOÚ jeho generálny riaditeľ Tomáš Alschner a medicínsky riaditeľ Juraj Pechan.

Zahraniční hostia

Na galavečere vystúpia hviezdy tanečného umenia zo zahraničia a vynikajúci domáci umelci. „Kontinuita tradície benefičného projektu Umenie pre život, ktorú začal Mário Radačovský, bola pri mojom nástupe do funkcie umeleckej riaditeľky Baletu SND jednou z priorít“, hovorí Nina Poláková.

„Motivácia pokračovať v tomto zmysluplnom projekte vychádzala z vlastnej skúsenosti, keď som prežívala pocity strachu a neistoty pri liečbe onkologického ochorenia veľmi blízkeho človeka. Na ceste k víťazstvu nad chorobou nás popri nádeji sprevádzala dôvera vo vedomosti a schopnosti lekárov, ktorí svojou prácou potvrdili filozofiu NOU, že liečiť je umenie. Verím, že túto filozofiu je možné vnímať aj opačne, verím, že umenie má schopnosť liečiť.“

V programe účinkujú svetové hviezdy prestížnych európskych scén: z Baletu Parížskej opery sa predstaví tanečný pár Ludmila Pagliero, danseuse étoile a prvý sólista tejto scény Audric Bézard; z Holandského národného baletu prví sólisti Maia Makhateli, Jozef Varga a Jakob Feyferlik; zo Stuttgartského baletu tanečný pár Miriam Káčerová Roman Novitzky a ďalší hostia.

Jedinečnou príležitosťou a mimoriadnym osviežením večera sú časti choreografií alebo nové diela, ktoré divák nemá možnosť vidieť, keďže nie sú súčasťou repertoáru baletného súboru SND.

Napríklad duetá z ikonických, nadčasových  diel svetových choreografov, akými sú Roland Petit, Rudolf Nurejev, Kenneth MacMillan, John Cranko či Mauro Bigonzetti.   

Prvý sólista Viedenského štátneho baletu Roman Lazík uvedie s Ninou Polákovou, bývalou dlhoročnou sólistkou tohto výnimočného súboru, dueto z baletu Manon v choreografii Kennetha MacMillana. Tanečníci z Baletu Národného divadla Brno sa  predstavia v choreografii Mária Radačovského v ukážke z programu Rossini. Sólisti s Baletu Štátneho divadla Košice ponúkli do programu premiéru choreografie Andreja Petroviča pod názvom Uncertaint Touch/Neurčitý dotyk na hudbu Philipa Glassa. V úlohe choreografa sa v slovenskej premiére predstaví Roman Novitzky, ktorého inšpirovala hudba Hazmata Modineho. Osloví nás choreografickou miniatúrou Are you as big as me? Program uzavrie virtuózne pas de deux z baletu Don Quijote v podaní prvých sólistov Baletu SND Olgy Chelpanovej a Konstantina Korotkova.

Umenie pre život je tradíciou

Iniciátorom projektu podpory boja proti onkologickým chorobám v spojení s tanečným umením bol bývalý riaditeľ Baletu SND Mário Radačovský pred vyše desaťročím (v roku 2008). Myšlienku rozvíjal na poste riaditeľa Baletu SND Jozef Dolinský ml. najmä v rokoch 2013 – 2016, kedy sa začal tento večer uvádzať pod titulom Umenie pre život.

Vedenie SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom a baletného súboru s umeleckou riaditeľkou Ninou Polákovou a výkonnou riaditeľkou Andreou Skočekovou spolu s NOÚ podporujú šľachetnosť tohto podujatia, ktorého zmyslom je upozorniť na prevenciu, poďakovať sa lekárom a zdravotníkom a krásou baletného umenia podporiť význam „liečiť aj umením“.  

Galavečer Umenie pre život sa uskutoční v piatok 22. októbra 2021 o 18.00 hod. v novej budovy SND. 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka