Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková_SND

SND odhalilo plágaty jubilejnej 100 sezóny. Pozrite sa, aké budú tie baletné

Slovenské národné divadlo vstupuje už o pár dní do jubiljnej 100 sezóny. Od roku 1920 ušlo veľký kus cesty, ktorú sa marketing SND rozhodol transformovať do niekoľkých vizuálnych konceptov. Ich autorkou je grafička Barbora Šajgalíková.

Premiérové vizuály Baletu

„Pri balete sme sa, aj vzhľadom na tituly 100. sezóny, snažili inscenovanými scénickými obrazmi vytvoriť snovú atmosféru celku. Súčasnou interpretáciou klasických diel sme sa snažili vyhnúť pátosu, ale vyzdvihnúť melanchóliu a krásu jednotlivých obrazov, vytvoriť surreálne snové krajiny, ktoré majú schopnosť osloviť divákov rôznych vekových kategórií,“ uvádza Artdirectorka a dizajnérka projektu Barbora Šajgalíková. Fotografom premiérových vizuálov je Jakub Gulyas.

Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková Foto Jakub Gulyás Styling Robert Bartolen Vizáž Anna Adamičková modelky a modeli Tatum Shoptaugh (Popoluška), Kristian Achberger (Ravel), Stella Vincenec (Luskáčik), Artemis (Basetka Mareka Peričku) – Luskacik, Juraj Žilinčár, František Šulek (Don Quijote)
Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková Foto Jakub Gulyás Styling Robert Bartolen Vizáž Anna Adamičková modelky a modeli, Kristian Achberger (Ravel), Stella Vincenec (Luskáčik), Artemis (Basetka Mareka Peričku) – Luskáčik, Juraj Žilinčár, František Šulek (Don Quijote)

Popoluška

Najvýznamnejšou premiérou jubilejnej sezóny v Balete SND bude balet Popoluška od ruského skladateľa Sergeja Prokofieva. Choreografom titulu bude Michael Corder, ktorý spolupracoval so súbormi, ako Royal Ballet, Sadler’s Wells Royal Ballet v Londýne. Autorom výtvarnej stránky inscenácie bude anglický scénograf a kostýmový výtvarník Mark Bailey.

Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková Foto Jakub Gulyás Styling Robert Bartolen Vizáž Anna Adamičková modelka Tatum Shoptaugh (Popoluška)
Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková, Foto Jakub Gulyás, Styling Robert Bartolen, Vizáž Anna Adamičková, modelka Tatum Shoptaugh

 

Deň otvorených dverí a téma 100 rokov

„Slovenské národné divadlo o pár dní vstúpi do svojej 100. hracej sezóny a my si budeme celý rok pripomínať toto významné jubileum špecifickými vizuálmi pri ktorých si pripomenieme osobnosti, ktoré formovali našu prvú scénu. Prvým zo storočnicovej série bol vizuál k abonentkám, ktorý sme tento rok postavili na osobnostiach, ktoré už nie sú aktuálnymi členmi súborov, ale doteraz v nich zanechali výraznú stopu svojou pôsobnosťou. V línii pastelových paspárt a historických fotografií pokračujeme aj pri kampani na DOD, kde odhaľujeme scénické obrazy z predstavení naprieč históriou SND,“ uvádza sa v explikácii k vizuálom jubilejnej sezóny, ktoré sú poctou súborom a osobnostiam, ktoré ich formovali.

Na fakt, že SND od začiatku tvoria súbor Opery, Baletu a Činohry odkazuje aj logo. To tvoria tri zlaté krúžky – jeden za každý súbor.

100 rokov SND/Barbora Šajgalíková
100 rokov SND/Barbora Šajgalíková

60 rokov oslavujú aj umelecko dekoračné dielne

Významné jubileum oslavujú aj Umelecko-dekoračné dielne SND. Medzi dôležité osobnosti, ktoré ich formovali bol aj dlhoročný riaditeľ, scénograf a profesor Ladislav Vychodil, ktorého môžete vidieť v strede plagátu. Umelecko dekoračné dielne k SND neodmysliteľne patria a ich podiel na realizácii jednotlivých predstavení je enormný.

V explikácii SND ďakujeme všetkým osobnostiam, ktoré sa pričinili o tvár Slovenského národného divadla za ostatných 100 rokov.

Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková
Artdirection, dizajn Barbora Šajgalíková

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka