S Baletom SND sa rozlúčili ďalší tanečníci

Na konci sezóny 2017/18 sa rozhodlo opustiť  Balet Slovenského národného divadla niekoľko tanečníkov. Tento článok nemá byť len spomienkov na ich najvýznamnejšie tanečné počiny, ale aj poďakovaním za ich prácu. 

Pracovať ako profesionálny tanečník v súčasných (nielen finančných) podmienkach, nie je jednoduché. O tom, že tanečná profesia dokáže byť nevďačná, nie je pochýb. Profesionálny tanečník si ničí svoje telo šesť dní v týždni. Po sezóne sa nájdu aj takí, ktorí sa tancu venujú aj v rámci rôznych programov počas leta. Neskrýva sa za tým workoholizmus, ale nedostatočné finančné ohodnotenie členov súboru, ktorí sa snažia si zarobiť kdekoľvek môžu. Aj preto treba chápať každého, kto sa rozhodne baletný súbor našej prvej scény opustiť.

Igor Leushin a Aleksandra Shalimova

Dvojica prišla do Baletu SND spolu a spolu sa ho rozhodla aj opustiť. Ich ďalším miestom profesionálneho pôsobenia je Atlanta v Georgii v Spojených štátoch amerických. Igor Leushin absolvoval Štátnu baletnú akadémiu v Novosibirsku, Baletnú akadémiu Agripiny Vaganovovej v Petrohrade. Po absolutóriu pôsobil niekoľko sezón v petrohradskom baletnom súbore Leonida Jacobsona. Od sezóny 2013/2014 je sólistom Baletu SND. V SND sa predstavil v úlohe Václava Nižinského v balete Nižinskij – Boh tanca, ale aj ako Romeo vo verzii Romeo a Júlia – Tak ako včera. Z klasického repertoáru stvárnil Alberta po boku Tatum Shoptaugh v balete Giselle, ale aj Phoeba v balete Esmeralda po boku Eriny Akatsuki.

Jeho snúbenica Aleksandra Shalimova absolvovala Baletnú akadémiu Agripiny Vaganovovej v Petrohrade. V Balete SND pôsobila v zbore. Všimnúť ste si ju mohli ako princeznú Florinu v Spiacej krásavci, v balete Korzár, alebo v sólovej štvorke v druhom dejstve baletu Esmerlada. Obaja si zaslúžia poďakovanie a prianie všetkého dobrého do nového divadelného kolektívu.

Ana Beschia

Po 11 sezónach opustila Balet SND aj Ana Beschia, ktorá sa rozhodla prijať ponuku v Nemecku. Absolvovala tanečnú školu Ballet Divertimento (2004), študovala na Hochschule für Musik und Theater v švajčiarskom Zürichu (2006). Po skončení štúdia pôsobila do roku 2007 ako elévka v Balett Dortmund, neskôr hosťovala v balete v Lipsku. Členkou Baletu SND bola od septembra 2007. Ana alias Anička z baletu Slovenské tance – životy svetiel, prišla do súboru ešte za pôsobenia Mária Radačovského. Predstavila sa v tituloch ako Duende, Štyri ročné obdobia, ale aj Ky-Time. Neskôr sa predstavila v klasických aj neoklasických tituloch a účinkovala vo väčšine predstavení Baletu SND. Okrem Aniných tanečných kvalít bude v balete chýbať aj jej rozpustilosť, ktorú predviedla v Daphnisovi a Chloé od Maurice Ravela.

Diego Ernesto Calderón Armien

Tento večne usmiaty a temperamentný rodák z Panamy pôsobil v balete SND dve sezóny. Absolvoval baletnú akadémiu pri Veľkom divadle v Moskve (Bolshoi Ballet Academy), v roku 2012 absolvoval Akadémiu Raisi Gutierrez  a Akadémiu de Artes y Danza Cristina Carrillo v Paname. Pred nástupom do SND pôsobil v Ruskom štátnom balete pod vedením národného umelca Ruska V. M. Gordejeva (2015 – 2016). Od roku 2016 pôsobil v Balete SND. Všimnúť ste si ho mohli napríklad v trojici Black Birds v Romeovi a Júlii – Tak ako včera… Na svoje si prídu priaznivci tanca v meste Samara v Rusku, kde Diego teraz pôsobí. Prajeme veľa úspechov.

Každému jednému ďakujeme za ich prácu v súbore Baletu SND a do budúcnosti prajeme veľa šťastia, úspechov a minimum zranení. Držte sa ľudia!

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka