Labutie jazero – viete aký je jeho príbeh?

Labutie jazero je synonymom klasického tanca. Poznajú ho aj ľudia, ktorí o balete nič nevedia, a nikdy žiadne predstavenie nevideli. Viete o čom je toto legendárne dielo?

Na začiatku stála nemecká legenda

Základ libreto k baletu Labutie jazero pochádza zo starej nemeckej legendy. Tá rozpráva príbeh o mladých ženách, ktoré zakliate do labutej podoby lietajú po celom svete. Do ľudskej podoby sa premenili vždy po západe slnka, a udržali si ju do príchodu prvých slnečných lúčov. Podľa legendy sa ukrývali na troch jazerách –  v Nemecku, Rusku a v Ázii. Legendy o labutích pannách sú pôvodné, ľudové, rozprávkové príbehy a navzdory rôznym miestam pôvodu ich spája takmer identický obsah.

Mladý, slobodný muž ukradne kúzelný plášť patriaci labutej kráľovnej, je vyrobený z labutieho peria a bez neho nemôže odletieť. Muž ju takto zotročí, stáva sa jej pánom á ma s ňou deti.  Tie majú pod vplyvom kúzla taktiež labutiu podobu. Malé labute spievajú piesne o stratenom plášti a nešťastí ich matky. Takýmto spôsobom vyzrádzajú tajomstvo.

Motív dievčat zakliatych do zvieracej podoby  je bežný vo všetkých ľudových príbehoch z celého sveta.  Len zvieracia podoba ktorú na seba zakliata panna berie sa líši. V talianskych legendách sa stretávame s dievčaťom, ktoré sa mení na holubicu. V chorvátskych legendách býva dievčina zakliata do vlčej podoby a v Afrike má podobu byvola. V ázijských kultúrach sa traduje motív kúzelného plášťa, ktorý patrí nebeskému duchovi Hagaromovi a dušiach dievčat, ktoré na seba berú vtáčiu podobu.

Libreto ako skupinový projekt

Iniciátorom objednávky Labutieho jazera bol V. Begičev.  Autorstvo libreta je však dodnes sporné, nakoľko sa v 19. storčí tešila veľkej obľube kolektívna práca. Problematika viacerích autorov v prípade jedného libreta spočívala najmä v tom, že každý z nich mal na tému iný názor, schopnosti, ale aj skúsenosti. Vplyvom času sa však dej tohot baletu ustálil a v štyroch dejstvách sa striedajú fantastiké, aj reálne obrazy.

V úvode sme svedkom toho, ako čarodejník Rotbart premení krásnu princeznú v bielu labuť. Prvé dejstvo je venované princovi Siegfriedovi, ktorý v zámockom parku oslavuje oslavuje svoju plnoletosť. Pri tejto príležitosti je pasovaný na rytiera. Jeho matka mu na zábave prizvukuje, že je na čase sa oženiť. Siegfrieda a jeho priateľov upútajú v diaľke letiace labute a rozhodnú sa na ne poľovať. Kŕdeľ labutí ich zavedie na jazero v hĺbke lesa.

Siegfried skupinu opúšťa aby mohol labuť zastreliť. V klasických verziách má preto v ruke kušu. Na jeho prekvapenie sa však labuť premení v krásnu princeznú Odettu, ktorá si ho svojou krásou podrobí. Vyrozpráva mu svoj smutný príbeh o kliatbe, načo jej Siegfried prisahá večnú lásku a rozhodne sa ju vyslobodiť.

Siegfried sa vracia na zámok, kde sa pripravuje ples na ktorom si musí vybrať nevestu. Spočiatku nevenuje žiadnej z princezien pozornosť. Všetko sa však zmení, keď sa zjaví Rotbardt s čiernou labuťou Odíliou, ktorá je Odettiným dvojčaťom. Siegfried sa necháva oklamať podobou a Odettu zradí, tým, že ponúkne sobáš Odílii. Záver baletu sa líši podľa verzie.

V pôvodnej verzii podľa Čajkovského Odetta na nešťastnú lásku zomiera. Tragický koniec však museli tvorcovia zmeniť kvôli divákom, ktorí si žiadali happyend. Preto vznikla verzia v ktorej si Siegfried uvedomí svoj omyl, porazí Rotbarta a jeho láska Odettu zachráni.

Labutie jazero je do súčasnosti najviac uvádzaným  a nejlepšie predávaným celovečerným titulom, ktorý sa snaží mať na repertoári každé kamenné divadlo. A čo vy? Už ste ho videli?

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka