Fotograf tanečníkov Jordan Matter: „Robiť chyby je najdôležitejšie, pretože len tie nás posúvajú vpred.“

Rodák z New Yorku, ktorý sa preslávil fotografovaním tanečníkov a hercov. Ako jeden z prvých začal fotografovať tanečníkov v meste v rámci projektov „Dancers Among Us“ a „Dancers After Dark“. V súčasnosti sa mu podarilo uchvátiť sociálne siete vďaka projektu 10 Minute Photo Challenge.

Rodák z New Yorku, otec rodiny a fotograf, ktorý je ochotný cestovať z jedného konca „Štátov“ na druhý aby mohol fotiť. V rámci 10 minute photo challange reaguje na tipy a výzvy od ľudí, ktorí mu odporúčajú nielen tanečníkov, ale aj konkrétne lokácie fotenia. Jordan Matter už takto fotil na plavárni, v supermarkete, či v metre mesta New York.

Nikdy nechcel byť fotografom

Nikdy neplánoval stať sa profesionálnym fotografom. Prvých dvadsať rokov svojho života hral baseball. Po skončení vysokej školy sa chcel stať hercom. Aj šport aj herectvo od začiatku vnímal ako veľmi podobné profesie, nakoľko sú obe plné konkurencie a schopnosti sa s ňou vyrovnávať. K fotografovaniu sa dostal vďaka starému otcovi, fotografovi Herbertovi Matterovi, ktorý fotil pre prezidenta Kennedyho, Vogue, National Geographic, ale aj Harper’s Bazar.

„Veľkú časť detstva som prežil s ním v tmavej komore. Bolo to pre mňa bežné trávenie spoločného času.“ Vyjadril sa fotograf  na sociálnej sieti. Matterov otec Alex je zase veľmi nadaným filmovým režisérom, a tak by sa dalo predpokladať, že oko kamery Jordan Matter je súčasťou jeho DNA. Jeho matka Paula Feiten, bola úspešnou modelkou značky Ford a fotograf často žartuje, že krásny je po nej. Napriek takýmto základom sa mu do fografovania dlho nechcelo. Zmena prišla až po stretnutí s tvorbou fotoreportéra Henriho Cartier-Bresson.

„Môj postoj k fotografii sa začal meniť. Fascinovala ma jeho mimoriadna schopnosť zachytiť podstatu človeka a porozprávať cez fotografiu príbeh. Cartier-Bressonove obrazy ľudstva ma neprestávali priťahovať. Chcel som sa naučiť fotografovať ľudí v tak dôvernej rovine. Fotenie sa stalo koníčkom, neskôr vášňou…. ale nikdy by mi ani nenapadlo, že sa stane základom mojej kariéry.“

Jeho kariéra sa zvrtla v momente, keď sa mu podarilo vytvoriť veľmi pôsobivé fotografie kamarátky, ktorá začínala s prácou modelky. Keď ich videla jej agentka okamžite mu dohodila na fotenie aj ďalšie dievčatá, ktoré Mattera odporučili ďalej. Zrazu mal toľko práce, že nevedel kam skočiť.

Fotiť tanečníkov bola obrovská výzva

Jeho fotografie a najmä fotografické 10 minutové výzvy berú dych a sú plné radosti. „Boli to dve veci: najprv som sa stretol s tanečníkom, ktorý ma inšpiroval, a tak som ho fotil v spolupráci so spoločnosťou Paul Taylor. Ten tanečník  je Jeffrey Smith, a bol prvým tanečníkom, ktorého som kedy fotil. Bol tak nádherný, že som túžil nájsť spôsob, ako ho fotografovať novým a originálnym spôsobom. Spôsobom, ktorý nebol realizovaný už milión krát.“ Vyjadril sa Matter.

Jediné tanečné fotografie, ktoré poznal boli krásne, dokonalé a uhladené fotografie tanečníkov. Tie, ktoré by zachytávali, tanečníkov v bežnom živote neexistovali. „Jeden deň som sledoval ako sa hrá môj malý syn a nápad sa zrodil. Zrazu som si uvedomil, že všetko je o prirodzenosti. Ako starneme, naša prirodzenosť sa vytráca.“

Na počiatku plánoval len drobnú sériu fotografií pre spoločnosť Paul Taylor, ktoré využije podľa svojho vlastného uváženia a vlastnej potreby. „Nikdy by mi nenapadlo, že sa stane niečím, vďaka čomu budem cestovať z jedného kontinentu na druhý.“ U Paula Taylora prvé fotografie odmietli, pretože prezentovali tanečníkov, ale nie tanec. Matter teda začal s menším formátom a nafotil kalendár. Ku knihe sa dostal až oveľa neskôr. Tanečná fotografia ho však uchvátila natoľko, že sa stala jeho najväčšou pracovnou vášňou.

Tanečníkov treba humanizovať

„Spočiatku to bolo všetko o tanečniciach medzi bežnými ľuďmi, ale teraz … no, je jasné, že svoje životy netrávime obklopení ľuďmi, ale naše životy sú zväčša o súkromných okamihoch. Preto chcem fotografovať aj tie. Tanečníkov treba poľudštiť, ukázať ich zmysel pre humor a to, čo je pre nich prirodzené.“ Dodal fotograf.

Krása sa dá nájsť v každom momente. „Preto sa v súčasnosti sústredím na všetky tie momenty radosti, ktoré robia naše životy lepšími. Takže keď som šiel do Chicaga, fotografoval som na cintoríne a fotografoval som v priemyselných priestoroch, snažil som nájsť kľúč krásna rovnako, ako v prípade pláže so zapadajúcim slnkom.“

10 minútová fotografická výzva

Vznikla náhodou a vďaka sociálnym sieťam. Fotografa inšpirovali rôzne výzvy a keďže sám je aktívny nielen na Instagrame, ale aj na youtube, kde má vlastný kanál, rozhodol sa využiť príležitosť. Pointou výzvy je mať čo najviac skvelých záberov v priebehu 10 minút. Je to fyzicky náročné a nesie to veľkú dávku adrenalínu. Jeho tvorbu spája niečo, čo môžeme považovať za jeho rukopis. Vyberá si bežné lokácie, každodenné situácie a snaží sa ich otočiť.

1.560.892 záberov a jeden fotograf

To je počet záberov, ktoré nafotil americký fotograf venujúci sa tanečnej umeleckej fotografii. Už roky fotografujem. Ale čo? Na poslednom počítaní fotografov v New Yorku ich bolo 1 677 892 a každý deň sa niektorý z nich pokúša prejsť trhlinou.  Takže kto presne som a prečo chcem staviť na kurz 1 677 892  k 1? Celé je to náhoda. Svoje fotografie neupravuje vo photoshope, pretože by tým stratili svoju autenticitu. I keď sa ho to ľudia často pýtajú. Najdôležitejšie pri fotení tanca, je podľa neho ovládať remeslo a mať pre tanec cit. Motivovať tanečníkov, aby zo seba vydali maximum. Nechať pracovať ich fantáziu. „Bez tanečníkov, ktorí boli ochotní so mnou na začiatku pracovať, by som nikdy nedokázal to, čo môžete vidieť teraz.“ Vyjadril sa.

Malí tanečníci medzi nami

Tak sa bude volať ďalšia séria fotografií a zrejme aj ďalšia fotokniha. Autor v nej chce poukázať na rôzne etapy vývoja tanečníkov. Na fakt, že nikto učený z neba nespadol a len talent nemusí vždy stačiť. „Cesta, ktorú tieto deti prejdú za krátku časť života je pre mňa neuveriteľnou  inšpiráciou. Preto by som chcel ukázať detských tanečníkov na rôznej tanečnej úrovni a rôzneho veku.

Je dôležité si rozumieť. Tanečníci väčšinou nevedia nič o fotografovaní. Fotografi zase nerozumejú tancu. Práve preto je dôležitá vzájomná komunikácia a tréning. Preto v súčasnosti organizuje worshopy pre mladých tanečníkov a fotografov. Cieľom je spolupráca a túžba vzájomne sa od seba učiť.

Zdroje:
dancersafterdark.com
dancersamongus.com
blog.jordanmatter.com
jordanmatter.com
instagram.com/jordanmatter
youtube.com/watch?v=ZzFos9xP5P4&t=1419s
youtube.com/user/jordanmatter
youtube.com/watch?v=tgWfYisRr20
youtube.com/watch?v=Oo7Y4C2HpC4

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka