Sme zrodení aby sme milovali tanec? Podľa vedcov áno.

Vzťah k tancu je nevysvetliteľný a ťažko opísateľný slovami. Niekedy je to priam závislosť. Čo však túto radosť spôsobuje? Nebude prekvapením, že za všetkým stojí nastavenie mozgu. Washington Post publikoval vedecký výskum, ktorý sa venoval práve tejto oblasti. V čom sú teda mozgy ľudí, ktorí tanec neobľubujú iné, než  tie naše?

Baletné predstavenia nás spájajú

Divadlo a sledovanie predstavenia je masová záležitosť a ľudia sa vraj cítia lepšie ak sú súčasťou skupiny.  Návšteva divadla je teda interaktívna sociálna záležitosť, ktorá teší človeka už od nepamäti. Čo však spôsobuje, že si tanec dokážeme užiť? Časť mozgu v ktorej sa nachádza naše centrum vďaka ktorému dokážeme oceniť krásu. Asi nebude prekvapením, že svietilo na ľavej „emocionálnej“ strane mozgu. Cieľom výskumu nebolo len vnímanie tanca, ale komplexné pomenovanie vzťahu medzi umením a mozgom.

Sme hladní po príbehoch

Najmä po tých dobrých, ktoré nás dokážu zaujať a prebudiť v nás pravé pocity. Na tomto princípe sú postavené aj reality show, ktoré nepracujú len s emóciami, ale aj prirodzenou ľudskou zvedavosťou. Naše mozgy totiž milujú naratívy a stotožňovanie sa v dôsledku empatie. Preto si dokážeme vychutnať turbulentnosť javiskových charakterov a zmeny deja. Dokážeme takýmto spôsobom dôjsť k poučeniu bez priamej skúsenosti a znášania následkov.

Pohyby tanečníkov dokážeme cítiť

Pohyb je totiž odnepamäti synonymom prežitia a preto je v našich génoch hlboko zakorenený. Počas sledovania tanca dosahujú naše mozgy extrémnu stimuláciu. Príčinou nie je len samotný pohyb, ale aj gestá, výrazy tváre a dynamika. To, že dokážeme pohyb cítiť spôsobuje efekt zrkadlenia.  Mnoho vedcov tvrdí, že mapujeme pohyby druhých aby sme si ich implementovali do svojho vlastného systému. V našich telách to vyvoláva explóziu, vďaka ktorej dokážeme precítiť emócie iných, akoby boli naše vlastné.

Choreografia sa pohráva s našimi citmi

Vedci dokázali, že sledovanie klasického baletu – jeho hladkých a okrúhlych tvarov vyvoláva v ľuďoch prirodzene pozitívne pocity. Pritom asymterický moderný tanec v ľuďoch vyvoláva nepokoj a napätie. Zároveň bolo dokázané, že rôzne typy tiel automaticky prenášajú iné typy emocionálneho zážitku. Zrejme z tohto poznania vychádza balet a túžba po čistých, dlhých a éterických líniách tela.

 

Článok bol originálne publikovaný tu.

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka