Balet Luskáčik a 8 vecí, ktoré ste o ňom nevedeli

Luskáčik je svetovo najpopulárnejším rozprávkovým baletom, ktorý sa v čase Vianoc uvádza vo všetkých divadlách sveta. Vďaka tomu, že dej sa odohráva na Štedrý večer,  stal sa z tohto baletu  symbol Vianoc. Čo ste o tomto balete nevedeli? 

1. Za vznikom baletu stojí choreograf

Marius Ivanovič Petipa, hlavný choreograf imperátorských divadiel v Rusku si u Čajkovského titul objednal v roku 1891. Literárnou predlohou bola Dumasova adaptácia Hoffmanovej rozprávky Luskáčik a kráľ myší.

2.Klára na západe, Máša na východe

Meno hlavnej predstaviteľky sa rôzni v závislosti od krajiny, kde sa balet uvádza. Pritom sa originálneho mena skôr držia práve na západe, pretože dievčatko Clara vystupuje aj v originálnom príbehu od Hoffmana. U Dumasa je to Marie. V Rusku sa hrdinku rozhodla „premenovať“ sovietska vláda, ktorá trvala na ruskej prezývke. Máša teda vznikla až v 20. storočí.

3. Príliš temný príbeh

Príbeh o dievčatku, ktoré sa zaľúbi do Luskáčika a on v jej snoch ožije sa zrodil ešte v 18. storočí. Hoffmanova verzia však bola podľa Petipu príliš temná a poukazovala na zlo v ľuďoch. Preto si zvoli romantickejšiu verziu z pera Alexandra Dumasa, plodného autora 19. storočia.

4. Čajkovskému sa príbeh videl málo inšpirujúci

V listoch svojmu bratovi sa sťažoval, že pri komponovaní hudby k tancu cukríkov, či kávy, doslova trpí. Libreto sa skladateľovi videlo slabé a detinské.

5. Balet nemal svetový úspech od začiatku

Hoci sa v čase uvedenia tešil popularite, postupne zapadol prachom. Na výslnie sa znova vyšplhal až v roku 1960, kedy pôvodné libreto do vážnejšej podoby upravil ruský choreograf Vasilij Vajnonen. Na západe prerazil cca o desať rokov neskôr.

6. Hviezdami boli deti

Premiéra baletu sa konala v Imperátorskom divadle v Petrohrade (Mariinsky teatr) 18. decembra 1892. Súčasťou baletu bolo množstvo študentov Cárskej baletnej školy. Čajkovského ich výkon na premiére oslnil natoľko, že každému venoval veľký kôš plný sladkostí.

nbsp;

7. Aj vo svete baletu sa privlastňuje neprávom

 Baletné tituly a ich pravosť sa dokazuje ťažko. Dôvodom je, že v období vzniku nebolo možné ich zaznamenať a originálne verzie sa uchovali vďaka tanečníkom a baletným majstrom. Problém nastáva ak sa pod verziu, ktorá je len variáciou originálnej niekto rozhodne podpísať.  Takto sme mali kanadskú verziu, ktorá môže byť považovaná za kópiu pôvodnej, ale aj verzie od ruských tanečníkov pôsobiacich na západe. Tie sú zväčša buď kombináciou oboch alebo len mierne pozmenenou verziou Vasilija Vajnonena. Problém sa samozrejme netýka len baletu Luskáčik, ale klasického repertoáru všeobecne.

8. Luskáčik na Slovensku

V Slovenskom národnom divadle sa Luskáčik uviedol po prvý raz v naštudovaní A. Viscusiho 14. novembra 1928. Najpopulárnejšia je však práve verzia Vajnonena, ktorá vychádza z Hoffmanovho príbehu. Tú SND uvádza opakovane už od roku 1992 v naštudovaní Jozefa Dolinského a Rafaela Avnikjana. Túto verziu môžete vidieť aj dnes.

Luskáčik je samozrejme súčasťou repertoáru Štátneho divadla v Košiciach. Tam ho prvý raz uviedli ešte v roku 1962 v naštudovaní Stanislava Remara. V súčasnosti môžete vidieť verziu Ondreja Šotha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka