Tanec by mal byť súčasťou vzdelania na školách. Je rovnako dôležitý, ako jazyky či matematika

Tanec je vnímaný, ako zábava a voľnočasová aktivita. Uznanie by mu malo patriť rovnako, ako matematike, geometrii alebo jazykom. Fyzická aktivita je pre vývoj detského mozgu rovnako dôležitá a nemalo by sa na ňu zabúdať.

Nikto nechce znevažovať matematiku a ďalšie predmety, ktoré patria k základnému vzdelávaniu, ale na jeho pohybovú časť sa   stále viac zabúda a ani tá telesná výchova už nie je to, čo bývala.

Prečo tanec?

Tanec je emocionálnym vyjadrením pomocou pohybu. Od začiatku učí deti k vnímaniu hudby, rytmu a je súčasťou kultúry každého národa. Hoci si to veľa ľudí nemyslí, je dokázané, že každé dieťa pohyb prirodzene vníma, cíti a je schopné ho predviesť. Tanec rozvíja mozog, pamäť, koncentráciu a pomáha uvoľňovať myseľ. Nedávny výskum, ktorý koordinovala talianska vedkyňa Chiara Giacosová z Univerzity života a zdravia San Raffaele v Miláne, potvrdil blahodarné vplyvy pohybu a  hudby na funkcie mozgu.

Prospešné pre telo

Tanec naučí deti svoje telá kontrolovať a pracovať s nimi. Ich svalstvo sa naučí reagovať na podnety, ktoré vysiela mozog omnoho rýchlejšie. Tancom si deti zlepšujú  koordináciu a jemnú aj hrubú motoriku. Tanec pomáha správnemu držaniu a ohybnosti tela, napomáha tiež pri chudnutí a môže výrazne zlepšiť  problémy s plochými nohami, či chrbticou. Tanec optimálne zaťažuje srdce a vedie k zlepšeniu jeho činnosti.

Tímová práca

Tanec je o jednotlivcovi rovnako ako o kolektíve. Deti, ktoré sa venujú tancu dosahujú lepšie výsledky v kolektíve a sociálnej interakcii. Priateľstvá z tohto obdobia zvyknú pretrvávať po celý život a deti si vďaka tancu ľahšie osvoja social skills, rovnako ako zvládanie stresových situácií.  Deti, ktoré sa venujú tancu, si zároveň lepšie uvedomujú samé seba. Pravidelné tancovanie dodáva telu energiu, pretože tak ako pri cvičení, sa do tela vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia.

Dovoľte deťom mať koníčky

Veľa rodičov nevníma tanec ako voľnočasovú a zdraviu prospešnú aktivitu a pedagógovia sa veľmi často stretávajú s otázkami, či by sa ich dieťa mohlo tancu venovať profesionálne. Tieto otázky prichádzajú už po prvých hodinách. Pre rodičov majú odkaz:

 

„Dovoľte svojim deťom mať koníčky. Nie každá aktivita musí viesť k budúcemu povolaniu.“

Pokiaľ dieťa miluje tanec, pravdepodobne ho láska k nemu bude sprevádzať po celý život. Miera pohybového talentu nie je smerodajná. Venovať sa tancu profesionálne je nesmierne náročné a „len“ talent nestačí. Pokiaľ sa u dieťaťa objaví mimoriadny talent a vyhovujúce mentálne schopnosti, sám pedagóg vám odporučí profesionálne smerovanie dieťaťa.

Článok, ktorý bol inšpiráciou pre tento, si môžete prečítať v origináli na TEDEX.

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka