Videli ste balet Za hranicami hriechu? 5 dôvodov, prečo by ste mali

Balet SND uviedol tento skvelý titul v minulej sezóne a v súčasnosti je to repertoárová topka. 

1. Balet, ktorý sa oplatí vidieť

Balet od ruského choreografa Borisa Eifmana mal premiéru pred vyše rokom a je tanečnou variáciou románu Bratia Kramazovovci od Fjodora Michajloviča Dostojevského. Áno znie to desivo, ale netreba sa báť. Zaujme aj toho, kto literárnu predlohu nikdy nedržal v rukách.

Dôkazom bol aj môj kamarát z Írska.  Za hranicami hriechu bolo jeho prvou návštevou tanečnej produkcie a divadlo opúšťal nadšený. Vraj pôjde aj na ďalšie predstavenia, tak uvidíme. Za hranicami hriechu patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo môžete na našej prvej scéne vidieť. O to viac zamrzelo poloprázdne hľadisko, ktoré si členovia súboru nezaslúžia.

2. Silné obsadenie

V titulných úlohách môžete vidieť to najlepšie čo máme sólistku Silviu Najdenú a prvých sólistov Andreja SzabaKonstantina Korotkova, ale aj členov Baletu SND Glena Lambrechta, Martina Kremla či Adriana Szelleho. Práve Adrian Szelle za svoj výkon v tomto balete získal cenu Dosky – ocenenie divadlenej kritiky . Szelleho výkon v tomto balete je nezabudnuteľný. Môže za to jeho extrémna flexibilita, nevinnosť, mäkkosť a kvalita pohybu, ktorá sa v prípade Szelleho zdá byť bez akýchkoľvek obmedzení.

Glen Lambrecht do titulu prístupil až po premiére, pretože v úlohe Dmitrija nahrádzal odídeného kolegu Petra Dedinského. Tento piatok obsadenie obohatí ďalší tanečník. Ako Dmitrij po prvý raz predvedie demi-sólista Damián Šimko.

Kto videl v úlohe starého Karamazova Viacheslava Kruta vie, že tento tanečník je výnimočným zjavom a sledovať jeho výkony je zakaždým mimoriadnym zážitkom. Dôležitou informáciou je, že Krut je jediný, kto v titule účinkuje bez alternácie. Zrejme nikto iný nedosiahol jeho level interpretácie.

3. Titul plný akcie

V tomto balete nájdete všetko – bitky na stole,  ale aj choreografické variácie, ktoré vám vezmú dych. Tento titul má vášeň, hĺbku a vďaka svojej zrozumiteľnosti je vhodný aj ako prvá návšteva baletného titulu.

4. Skvelá hudobná koláž

Balet Za hranicami hriechu je hudobnou kolážou. Efiman si pri tvorbe titulu vybral skladby od skladateľov ako Richard WagnerModest Petrovič Mussorgskij, či Sergei Vasilievič Rachmaninov.

5. V tejto sezóne ho môžete vidieť už len tri razy

Konkrétne tento piatok – 25. januára o 19:00, potom 8. februára a posledné predstavenie bude 30. apríla.  Tento titul je v súčasnosti to najlepšie, čo môžete vidieť a preto choďte. Verte, že nebudete ľutovať.

 

 

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka