Kto je kto? Prvý sólista Artemiy Alexandrovich Pyzhov

Väčšina členov Baletu SND pochádza zo zahraničia. V baletnom súbore SND tancujú ľudia z viac ako 15 krajín sveta. Najviac ich pochádza z Japonska, Ruska, Talianska, ale aj z Veľkej Británie, Rakúska, Austrálie, Rumunska a ďalších krajín. Dnes predstavíme prvého sólistu Baletu SND – Artemyiho Pyzhova.

Kto je Artemiy Pyzhov?

Zodpovedný, pracovitý, cieľavedomý a vytrvalý. Tak sám seba charakterizuje prvý sólista  Baletu Slovenského národného divadla. Jeho slová potvrdil aj baletný majster Matthew Powell, ktorý sa vyjadril, že Artemiy Pyzhov je veľmi sľubný a  disponovaný tanečník, ktorého dominantou nie je  len fyzická sila, pohybový rozsah najmä v skokoch, ale je aj tanečníkom, ktorý sa nebojí opustiť svoju komfortnú zónu. Medzi Pyzhovove plusy patrí aj jeho schopnosť sústrediť sa počas celého skúšobného procesu. Powell oceňuje Pyzhovovu osobnosť, skromnosť, vďaka ktorej je s ním radosť pracovať. Pyzhovovi nechýba ani hravosť a fantázia, ktorá je pre tanečného umelca rovnako dôležitá, ako fyzická disponovanosť.

View this post on Instagram

?‍♂️?

A post shared by Артемий Пыжов (@pyzhov_art) on

Život a úspechy

Artemiy Pyzhov sa narodil 18. mája 1992 a od roku 2002 študoval Štátnu akadémiu v Moskve, pod vedením pedagógov ako Elena Nikolajeva, Nadežda Vikhreva, Andrej Alferov, či Valeria V. Anisimova. Svoje štúdium na akadémii ukončil v roku 2010 červeným diplomom. Po ukončení štúdia na akadémii pokračoval v štúdiu na Moskovskej štátnej akadémii choreografie, odbor choreografia a repetícia, kde v roku 2014 získal titul baletného umelca a pedagóga baletu. Artemyj Pyzhov je zástancom moskovskej tanečnej školy, ktorá sa u mužov zameriava okrem technickej stránky aj na stránku silovú, energickosť výkonu a zároveň kladie dôraz na herecké stvárnenie postáv.

Od júla roku 2011 až do augusta 2014 pôsobil na poste prvého sólistu v Ruskom štátnom balete pod vedením národného umelca Ruska V. M. Gordejeva. Počas svojho pôsobenia v tomto súbore stvárnil sólové postavy v baletoch ChipollinoLabutie jazero, Harlekyniáda, Don Quichote, Popoluška, Luskáčik, Spiaca Krásavica, Giselle, Coppélia. Duch ruže, Esmeralda, Sylphida, Valpurgina noc, Benátsky karneval a Korzár.

Bol účastníkom turné po USA, Grécku a Španielsku. V USA sa dvakrát zúčastnil medzinárodných kurzov, ktoré boli súčasťou jeho zahraničnej stáže.

Je držiteľom niekoľkých ocenení a víťazom medzinárodných súťaží, ako napríklad súťaže Arabesque, ktorú vyhral v roku 2012, čiže len dva roky po ukončení štúdia. Je držiteľom zvláštnej ceny Georga Zoricha, ako najlepší tanečník. Získal  diplom a cenu La Sylphide za javiskový prejav a kreativitu. Zároveň je aj držiteľom Striebornej medaily a laureátom XII. Medzinárodnej súťaže v Moskve. Toto ocenenie získal v roku 2013. O rok neskôr získal cenu Medzinárodnej federácie baletných súťaží a je držiteľom titulu Grand prix medzinárodnej baletnej súťaže v meste Spoleno.

Dvakrát spoluúčinkoval na gala koncerte Umenie pre život a zúčastnil sa aj gala koncertu Svetlany Zacharovej.

Aké sú jeho koníčky a čo preňho znamená jeho práca?

Posilňovanie je záľubou A. Pyzhova, ktorá je viditeľná na prvý pohľad. Okrem práce na svojom zovňajšku miluje cestovanie, autá a učí sa hrať na gitaru. Dokáže sa nadchnúť pre všetko, čo je nové. Pyzhov bezpochyby patrí k tanečníkom, ktorí milujú svoju profesiu a sú ochotní jej odovzdať všetko. Hoci Artemyj obdivuje všetky tanečné štýly a smery, klasický tanec je preňho to pravé a chová k nemu veľkú úctu. Napriek tomu sa snaží presadiť aj v súčasných produkciách a to sa mu úspešne darí. Sólistom Baletu Slovenského národného divadla je od minulej sezóny (2014/2015). Do SND ho podľa jeho slov priviedol rozmanitý repertoár a príležitosť zatancovať si už od začiatku hlavné postavy.

V lete roku 2015, po štvorročnej známosti, sa Artemiy Pyzhov oženil so svojou priateľkou a tanečnou partnerkou Mariou Rudenko. Nechýba mu ani zmysel pre humor, keďže sa vyjadril, že sa oženil preto, lebo jeho polovička výborne varí. Je jej vďačný za to, že sa rozhodla nevyužiť ponuky z divadiel v Rusku,  pricestovala s ním do Bratislavy a je mu v každej situácii oporou. Maria Rudenko vraj odmietla miesto v súbore Mariinského divadla.

Aké sú jeho sny?

Artemiy Pyzhov sa túži stať baletnou hviezdou svetového mena. Okrem faktu, že je romantik, je aj veľkým idealistom. Na otázku, čo by si prial do  budúcnosti odpovedal nasledovne: „Chcel by som, aby vo všetkých divadlách vládla v prvom rade spravodlivosť, aby sa tanečníkom dostávalo úcty, ktorú si zaslúžia.“ Okrem toho, by si Artemiy Pyzhov prial, aby sa balet stal znovu populárnym.

 

O autorovi
Autorka je tanečná recenzentka, publicistka a copywriterka